Zmiany w leasingu od 2019 roku

Od 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące leasingu samochodów. Czy to oznacza, że leasing przestał się opłacać?

Dla osób które decydują się na leasing samochodu poniżej 150 tys. zł, a dokładniej do 134 529 zł netto, niewiele się zmieniło. W ich przypadku cały czas mogą one rozliczyć pojazd w stu procentach, jeżeli chodzi o sam leasing. Co innego w przypadku rozliczenia kosztów eksploatacji z nim związanych.

Zmiany w Leasingu samochodów osobowych od 2019 roku

Co dokładnie zmienia się w leasingu?

Ustawowa kwota to 150 tys. zł. Jeżeli uwzględniamy możliwość odliczania 50 proc. VAT-u, to na przyjęty przez nas limit składa się cena netto pojazdu plus nieodliczona część VAT. Czyli wychodzi właśnie, że jest to kwota 134 529 zł plus nieodliczona część VAT-u, co daje 150 tys. zł. Oczywiście dotyczy to podatników VAT. W innych przypadkach limit wynosi 150 tys. zł.

 

Nowe zasady rozliczania kosztów eksploatacji samochodu

Zastanówmy się co według przepisów obowiązujących od 2019 r., możemy rozliczyć jako część eksploatacyjną pojazdu w leasingu? Otóż według nowych zasad możemy odliczyć teraz jedynie 75% kosztów podatkowych związanych z wydatkami eksploatacyjnymi ponoszonymi na samochody osobowe, które są eksploatowane służbowo i prywatnie. Zalicza się do nich: paliwo, oleje i inne płyny eksploatacyjne, koszty związane z serwisem pojazdu takie jak przeglądy, naprawy, części zamienne i opony oraz opłaty parkingowe czy drogowe np. za autostrady.

Sytuacja pozostanie bez zmian jedynie w przypadku samochodów użytkowanych wyłącznie firmowo (czyli gdy prowadzona jest tzw. ewidencja przebiegu pojazdu tak jak w przypadku VAT). Tu kosztem nadal będzie 100% wydatków eksploatacyjnych samochodu.

 

Ubezpieczenie samochodu odliczymy w 100%, ale nie zawsze!

Należy pamiętać że nowe zasady leasingu od 2019 roku, nie obejmują wydatków poniesionych na ubezpieczenie pojazdu osobowego, limitem 75%. kosztów uzyskania przychodu, jak jest to w przypadku kosztów eksploatacyjnych pojazdu. W tym przypadku stosuje się osobną regulację, która wprowadza limity zaliczenia składki w koszty do kwoty 150 tys. zł przyjętej jako wartość auta na polisie.

Pamiętajmy że dotyczy to jednak ubezpieczeń nieobowiązkowych takich jak AC czy GAP. I tak, jeżeli na polisie wpisana jest kwota do 150 tys. zł to można ją całkowicie zaliczyć do kosztów, a jeśli jest wyższa, to za koszt uwzględnić należy jej część.

W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego jak OC, to jest ono uwzględniane jako koszt w 100%, niezależnie od kwoty na polisie.

Finansowane przez nas pojazdy

Szukasz innego pojazdu? Zadzwoń!
608 10 10 66